Hallgass meg engem!
"Amit elmondanak, talán nem hallatszik. Ami hallatszik, talán nem érthető. Ami érthető, talán nem elfogadható." (Scott B.)
Gondoljunk csak bele! Hány és hány alkalommal tapasztaljuk azt, hogy mondunk valamit és a környezetünk, - a párunk, a gyerekeink, a szüleink, a kollégáink, a főnökünk, a barátaink, a szomszéd, és még sorolhatnám, - nem érti, amit mondunk. És nem értjük, hogy miért nem érti és miért nem azt érti, amit mondtunk.
A konfliktusok okai, hogy nem jutnak át az üzenetek azokon az akadályokon, amit éppen akkor emelünk, amikor el akarjuk juttatni az üzeneteinket.
Mit is szeretnénk valójában?
Hogy hallgassanak meg minket!
Tegye szívére a kezét mindenki, aki már pert indított, és gondoljon bele, hogy mi is vezérelte valójában. Mit is várt a bírósági eljárástól. Azt, hogy a bíró majd meghallgatja, és meg is hallja, amit mond. Megérti az álláspontját, elfogadja az igazát, igazságot szolgáltat, nyilvánosan megalázza a másik felet, és akkor büszkén, délcegen ülhet az ellenféllel szemben, hogy ugye én megmondtam, ugye látod, hogy csak nekem lett igazam. Majd a bíró jól megbüntet, tetemes kártérítést ítél meg nekem ezzel is bebizonyítva az én igazságom. Kinek ne lettek volna ilyen gondolatai?
És tegye szívére a kezét, aki már végig is csinált egy peres eljárást, és vallja be őszintén, hogy az ilyen elképzelések ritkán válnak valóra. Nincs olyan évekig tartó peres eljárás, ami ne törté meg mind anyagilag, mind erkölcsileg, mind mentálisan a győztes felet is.
Aki viszont megtapasztalta a mediáció folyamatát, az megerősítheti, hogy ennek során tényleg meghallották mondandójukat.
Egy peres eljárás során rögzítik, hogy mi történt a múltban, miért
történt és kinek a hibájából történt. A mediáció során a jövőbe
tekintünk. Ami történt megtörtént, nem lehet az idő kerekét
visszafordítani, és a felelős megtalálása még nem segít megoldani a
problémát. A mediáció arra bátorítja a feleket, hogy értékeljék át a
vitában elérendő céljaikat és terveiket oly módon, hogy vizsgálják felül
jelenlegi és jövőbeni igényeiket és érdekeiket. És ezt nem lehet
másképp, csak ha meghallgatjuk és meghalljuk a másikat, melyhez
segítséget kap bárki, aki a pereskedés helyett a mediáció mellett dönt.