Mi történik a mediációs eljárás során?

Amikor az érintettek elhatározzák, hogy jog- vagy érdekvitájukat megkísérlik békés úton rendezni, felkeresnek.

Először mindkét féllel külön egyeztetett időpontban történik egy egyéni beszélgetés, majd ha az eljárás, díjazás ismertetését követően is úgy gondolják, hogy mindketten a peren kívüli eljárást választják, írásba foglalt nyilatkozatukkal felkérnek a mediációs eljárás lefolytatására. Ezt, én szintén írásban elfogadom, kiválasztásra kerül az első mediációs eljárás időpontja, ahol már közösen jelennek meg.

Ezen alkalomkor, megköttetik a megállapodás a mediációs eljárást érintően, majd ismertetésre kerülnek olyan szabályok, mint az eljárás során követendő magatartás, a mediátort terhelő kötelezettségek, és az eljárás során, a résztvevő felek jogai.

Az eljárás kezdetén, mindkét félnek lehetősége nyílik a megoldásra váró problémát előadni abból a nézőpontból, ahogy azt ő megéli, majd ezt követően a kérdéseim segítségével meghatározzák a mediációs eljárás célját.

Az eljárást úgy vezetem, hogy a jelenlévők között a bizalmas légkör megmaradjon, a konfliktus (valódi) okai feltárásra kerüljenek, és felismerjék együttműködésük előnyeit. Menet közben lehetőség van arra, hogy külön beszélgetésre kerüljön sor, melynek tartalmát érintően tisztázásra kerül az is, hogy abból mit nem visznek be a közös beszélgetésbe, valamint arra is, hogy az eljárás során néhány perces szünetet tartsanak.

Az első mediációs ülés, 3 óra. Amennyiben nem sikerül megállapodni, lehetőség van a következő ülés időpontját egyeztetni. Ha a felek között végképp nem jön létre megállapodás, nincs akadálya annak, hogy jogvitájukat bírósági úton rendezzék.

A mediációs eljárás során a döntés joga végig a felek kezében van, a megegyezés, illetve a végeredmény csakis Önökön múlik, én, csak a megegyezésre vezető kommunikációt segítem.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el